Pe aceeași temă
Jurnalista Sorina Matei a publicat pe blogul personal documente confidenti privind promovarea aliantei dintre PSD si PC în campania prezidentială din 2009 dar si detalii despre cum a falsificat Antena 3 rezultatele televotingului dezbaterii prezidentile dintre Traian Băsescu si Mircea Geoană.
În cele 3 documente se arată cum PC si PSD si-au împărtit foarte clar toate functiile în Guvern si Administra Prezidentiala si modul în care PSD si-a asigurat linistea mediatică în timpul campaniei prezidentiale.
În Acordul ferm privind constituirea Aliantei politice dintre PSD si PC se mentionează că „Partidul Conservator va sprijini mediatic promovarea Aliante dintre cele două partide si va evita aparitia situatiilor care pot conduce la afectarea negativă a imaginii Aliantei politice si, respectiv, a celor două partide”.
Un alt document arată întelerea dintre cele două partide de a forma o Alianta politică PSD + PC, prin care se instituie la nivel national si o structură media a aliantei.
În cel de-al treilea document confidential, se arată cum televotingul din timpul dezbaterii prezidentiale dintre Traian Băsescu si Mircea Geoană a început la ora 8 dimineata, desi confruntarea între cei doi candidati începea la ora 19.00.
„Postul Antena 3 va organiza un televoting pe parcursul dezbaterii. Televotingul va consta în transmiterea de sms-uri pentru sustinerea candidatului nostru. Televotingul va fi organizat exclusiv de postul Antena 3, iar transmiterea SMS-ului se va putea face începând cu ora 08.00 (dimineata)”, se precizează în documentul semnat de secretarul general al PSD Liviu Dragnea.