Raluca Turcan: PDL va susţine regionalizarea propusă de USL doar dacă se RESPECTĂ PRINCIPIILE UE

F.m. | 11.07.2013

Pe aceeași temă

Partidul Democrat Liberal (PDL) va susţine regionalizarea propusă de USL dar dacă vor fi respectate principiile Uniunii Europene privind regionalizarea, şi anume criteriul istoric, socio-cultural, cel geografic, economic, de mediu şi populaţia, a anunţat joi, într-o conferinţă de presă, vicepreşedintele PDL, deputatul Raluca Turcan.

 

 

Deputatul PDL a spus că nu va participa joi la dezbaterea de la Sibiu privind regionalizarea, iniţiată de ministrul Dezvoltării Regionale, vicepremierul Liviu Dragnea, pentru că a primit invitaţia cu o seară înainte, mult prea târziu pentru a o onora, dat fiind agenda vicepreşedintelui PDL.
 

Potrivit Ralucăi Turcan, procesul de regionalizare trebuie făcut dar doar dacă porneşte de la anumite principii.

''Procesul de regionalizare trebuie să pornească de la anumite principii şi să răspundă la o serie de întrebări precum: de ce vrem să facem regionalizarea, care sunt costurile, care sunt beneficiile? Răspunsul la aceste întrebări trebuie să fie unul singur: statul trebuie să ofere cetăţeanului cel mai bun serviciu la cel mai mic cost (o regiune trebuie să respecte criteriile pentru finanţarea proiectelor europene)'', a spus Raluca Turcan.

Aceasta a adăugat că ''avem nevoie de un stat care să ne coste puţin, cu un sistem administrativ aplatizat şi eficient'' iar ''administraţia trebuie să fie simplificată, să înlocuiască administraţia judeţeană şi nu să o dubleze''.
 

Vicepreşedintele PDL acuză USL că doreşte prin regionalizare să-şi pună ''baronii pe regiuni''.

'Regionalizarea trebuie făcută de jos în sus şi nu aşa cum a început USL - ei au pus o singură întrebare: care va fi capitala regională? Cu alte cuvinte, ce baron e mai puternic, acela va avea capitala de regiune! Drept dovadă au propus 8 regiuni, apoi 12. Acum se bat baronii locali pe capitale! Au început procesul de regionalizare cu stângul. Stânga românească, în italiană "sinistra", va face o regionalizare sinistră'' , a spus Raluca Turcan.

Sursa: AGERPRES

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22