Raport ONU: 110.000 de UCRAINENI s-au REFUGIAT in Rusia, Polonia, Belarus, Cehia sau România. Peste 54.000 de persoane au fost deplasate în Ucraina

P.c. | 27.06.2014

Pe aceeași temă

ONU a evocat pe 16 iunie existenţa a 34.000 de persoane deplasate în Ucraina, dar numai 19.000 au putut să fie identificate la vremea respectivă. Conform unui raport recent, aproximativ 54.400 de persoane au fost deplasate în Ucraina, iar alte 110.000 au preferat să fugă în Rusia, existând 700 de refugiaţi şi pe teritoriul UE, inclusiv în România, a anunţat vineri Înaltul Comisariat ONU pentru Refugiaţi (UNHCR), conform Mediafax.

 

"UNHCR a constatat o creştere netă a deplasărilor în Ucraina", a declarat Melissa Fleming, o purtătoare de cuvânt, într-o conferinţă de presă la Geneva. 

 

Dintre cele 54.000 de persoane deplasate în interiorul ţării, "12.000 sunt originare din Crimeea, celelalte provenind din alte regiuni din est", a precizat ea. Iar dintre cele 110.000 de persoane care au fugit în Rusia, doar 9.000 au cerut azil în mod oficial autorităţilor ruse, a adăugat purtătoarea de cuvânt.

 

De asemenea, aproximativ 700 de persoane s-au refugiat în Polonia, Belarus, Cehia sau România, potrivit UNHCR. "Oamenii afirmă că le este frică de evenimente", a relevat Fleming. Tulburările cu care se confruntă Ucraina au apărut după refuzul regimului prorus anterior de la Kiev de a semna la sfârşitul lui 2013 un acord comercial cu UE.

 

 

CITITI SIVladimir Putin: Fortarea Ucrainei sa aleaga intre UE si Rusia au impins tara catre scindare

 

Semnarea acestui document era prevăzută iniţial în noiembrie, dar dar fostul preşedinte ucrainean prorus Viktor Ianukovici s-a răzgândit şi a preferat să se orienteze către Rusia pentru a obţine un ajutor economic, în contextul în care Ucraina, o fostă republică sovietică, se află în recesiune de peste doi ani.

 

Această răsturnare de situaţie a provocat o mişcare proeuropeană de contestare care a condus la destituirea lui Ianukovici, urmată de anexarea Crimeei de către Rusia şi apoi de o insurecţie separatistă prorusă în estul ţării.

 

Până la urmă, UE a semnat vineri, la Bruxelles, acordurile de asociere cu Republica Moldova, Georgia şi noul preşedinte prooccidental ucrainean Petro Poroşenko.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22