Reuniune de urgenta in PDL. Liberalii si-au intocmit demisiile

Fara Autor | 23.01.2012

Lideri ai PDL, în frunte cu preşedintele formaţiunii, premierul Emil Boc, s-au reunit, luni seară, la sediul central din Aleea Modrogan, după ce şeful Guvernului a anunţat, în Parlament, revocarea ministrului de Externe, Teodor Baconschi. De asemenea, mai multi liberali si-au anuntat deja in scris demisiile din Parlament, iar presedintele formatiunii, Crin Antonescu, a confirmat ca se va lua aceasta masura indata ce se incheie discutiile pe aceasta tema cu parlamentarii PSD.

Pe aceeași temă

Lideri ai PDL, în frunte cu preşedintele formaţiunii, premierul Emil Boc, s-au reunit, luni seară, la sediul central din Aleea Modrogan, după ce şeful Guvernului a anunţat, în Parlament, revocarea ministrului de Externe, Teodor Baconschi. De asemenea, mai multi liberali si-au anuntat deja in scris demisiile din Parlament, iar presedintele formatiunii, Crin Antonescu, a confirmat ca se va lua aceasta masura indata ce se incheie discutiile pe aceasta tema cu parlamentarii PSD.
 
Reuniunea PDL a fost convocată pentru ora 20.00 si va avea ca subiect propunerea unui nou ministru de Externe, informează Hotnews.
 
 
Liberalii și-au întocmit demisiile
 
Parlamentarii liberali şi-au redactat demisiile cu scopul de a reveni in Parlament doar în momentul în care românii vor decide acest lucru, a declarat președintele formațiunii, Crin Antonescu.
 
"Din ce am discutat, sunt mandatat să vă spun, se poate degaja un consens cu dorinţa parlamentarilor liberali de a ne retrage din Parlamernt şi a nu reveni decât atunci când vom reveni prin votul românilor", a afirmat Crin Antonescu, citat de Adevărul.
 
Antonescu a mai spus că demisiile vor deveni efective după o decizie comună a USL. Printre cei care şi-au anunţat demisiile se numără deputaţii Ludovic Orban, Adriana Săftoiu, Alina Gorghiu, Lucia Varga şi senatorii Mircea Diaconu şi Varujan Vosganian. 
 
"Primul a fost Ludovic Orban care a scris o demisie din Parlament pe care mi-a incredintat-o, mandatandu-ma sa o folosesc public atunci cand va fi cazul", a explicat presedintele PNL, citat de Hotnews.
 
El a precizat ca in prezent exista "o problema si doua solutii": "sa o tinem asa inainte" sau "sa chemam din nou romanii la urne prin demisia tuturor parlamentarilor", respectiv "alegeri anticipate care sa confirme noi personaje politice".
 
El a precizat insa ca nu este vorba despre o decizie definitiva, ci despre o "propunere": "Nu este o decizie pe care am luat-o, pentru ca facem parte dintr-o coalitie politica si vom incerca sa gasim o solutie comuna".
 
Propunerea liberalilor a venit după ce reprezentanții USL nu s-au pus de acord în privința strategiei pe care o vor urma pentru a-și îndeplini obiectivul de "alegeri anticipate". Liberalul Crin Antonescu a propus demisia în bloc a parlamentarilor USL, pentru a provoca alegeri în colegiile lor, însă ideea nu este agreată nici de social-democrați, nici de unii liberali, social-democraţii vorbind chiar de grevă parlamentară. 
 
Cu toate acestea, preşedintele PSD Victor Ponta a declarat că sunt luate în calcul toate căile de luptă împotriva puterii actuale, inclusiv demisia în bloc din Parlament, informează Gândul. 
 
"Ne vom întâlni în forurile noastre, vom analiza foarte serios toate aspectele şi vom lua decizia care se impune. O decizie atât de importantă se ia după o analiză serioasă, ne întâlnim miercuri, joi, vineri să ne consultăm, punem toate lucrurile la un loc şi luăm decizia cea mai bună. Sigur o decizie va fi luată până pe 1 februarie, dar poate până atunci îşi dă demisia Guvernul şi trebuie să fim acolo să numim un guvern de tehnocraţi", a spus Ponta.
 
Această inițiativă PNL a fost anunțată și în timpul sesiunii parlamentare extraordinare, unde unii democrat-liberali au atacat prin ironii intenția liberalilor.
 
Ioan Oltean (PDL) l-a atacat pe şeful PNL Crin Antonescu afirmând că liderului PNL că ar trebui să-i fie frică de urne, întrucât a fost ales "de calculator".
 
În replică, Antonescu i-a reproșat lui Oltean că se expune ridicolului, că "s-a trezit" parlamentar pentru că a fost pus pe liste de Ion Iliescu în 1990 şi de Petre Roman în 1992, că ulterior, dus "în cârcă" de Traian Băsescu, s-a trezit mare om politic şi secretar general, ajungând "să se milogească pentru a obţine energie ieftină de la băieţii deştepţi" şi să ia "mi-nchipui oare câtă şpagă" pentru a-l pune pe Ioan Botiş ministru.
 
TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2025 Revista 22