Pe aceeași temă

Zece organizatii non-guvernamentale, printre care Expert Forum, Educatia 2000, Fundatia Soros si Fundatia Dinu Patriciu, au transmis o scrisoare deschisa catre premierul Victor Ponta, in care ii cer sa clarifice pozitia cabinetului sau fata de Pactul National pentru Educatie.
"Consideram ca Pactul este un cadru potrivit pentru dezvoltarea educatiei in Romania in anii urmatori si ca Legea Educatiei Nationale nr. 1/2011, fara a fi perfecta, implementeaza in buna masura principiile Pactului", se arata in scrisoare.
Redam mai jos integral scrisoarea deschisa catre premierul Victor Ponta semnata de cele zece organizatii non-guvernamentale:
"Stimate domnule Victor Ponta,
Suntem un grup de organizatii non-guvernamentale care in ultimii douazeci de ani am creat si implementat numeroase programe in domeniul educatiei. Cele mai multe dintre organizatiile ce semneaza aceasta scrisoare sunt de asemenea semnatare ale Pactului National pentru Educatiei. Consideram ca Pactul este un cadru potrivit pentru dezvoltarea educatiei in Romania in anii urmatori si ca Legea Educatiei Nationale nr. 1/2011, fara a fi perfecta, implementeaza in buna masura principiile Pactului.
Tocmai din aceasta perspectiva am citit cu ingrijorare programul de guvernare pe care l-ati propus Parlamentului. In sectiunea despre educatie nu exista o asumare a Pactului National, desi acesta a fost unanim semnat deopotriva de partide politice si organizatii ale societatii civile. Mai mult, programul dumneavoastra face referire la 'finalizarea procedurilor parlamentare pentru Codul Educatiei'. Este un enunt ambiguu, dar care face referire la numele informal al unei initiative legislative privind educatia nationala, care doar in mica masura respecta prevederile Pactului National pentru Educatie.
Pentru a lamuri pozitia cabinetului pe care il propuneti in legatura cu acest domeniu esential pentru viitorul Romaniei, va solicitam sa faceti public precizari cu privire la urmatoarele aspecte:
-
care este pozitia cabinetului Ponta fata de Pactul National pentru Educatie? Va asumati continutul acestuia ca linie directoare pentru dezvoltarea educatiei in Romania?
-
care este sensul concret al referirii la Codul Educatiei din programul de guvernare? Doriti adoptarea unei noi legi a educatiei, cea propusa anterior Parlamentului?
Asa cum am facut si in trecut, indiferent de culoarea politica a guvernarii, ne exprimam disponibilitatea de a continua dialogul si cooperarea cu institutiile publice in domeniul educatiei. In acelasi timp, ne exprimam speranta ca si guvernul pe care il conduceti va continua evolutiile recente din acest domeniu."
Organizatii semnatare:
-
Asociatia Komunitas
-
Centrul Educatia 2000+
-
Centrul Step by Step pentru Educatie si Dezvoltare Profesionala
-
Expert Forum
-
Fundatia Dinu Patriciu
-
Fundatia Noi Orizonturi
-
Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile
-
Fundatia Soros Romania
-
Romanian-American Foundation V
Scrisoarea organizatiilor vine in contextul in care Academia de Studii Economice, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea din Bucuresti, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi si Universitatea de Vest din Timisoara au solicitat, samabata trecuta, "Promovarea pe mai departe a principiilor si obiectivelor reformei, inclusiv a prevederilor Legii educatiei nationale nr 1/2011" si cer ca universitatile publice din tara "sa se constituie intr-un for asociativ", in vederea acestui scop.
La inceputul anului trecut, actualul premier Victor Ponta, declaraca Pactul National pe Educatie semnat de liderii tuturor formatiunilor politice a fost incalcat de catre presedintele Traian Basescu si premierul Emil Boc, prin adoptarea noii Legi a Educatiei, pe care a catalogat-o drept "proasta".
Ponta a afirmat ca a primit mandat din partea partidului pentru a discuta cu PNL si PC referitor la denuntarea Pactului pe Educatie.
"E foarte clar ca nu mai putem fi nici noi in continuare membri, parte, la un pact care a fost deja denuntat si incalcat si trebuie sa construim impreuna un cadru legislativ si o oferta foarte clara pentru elevi, pentru profesori, pentru parintii elevilor", declara atunci Ponta, citat de Ziare.com.