Scrisoarea deschisă a românilor din SUA pentru protestarii din ţară: Prin gestul vostru aţi ridicat o naţiune îngenunchiată de un grup de politicieni corupţi"

Fara Autor | 15.11.2014

Pe aceeași temă

Românii din Statele Unite le mulţumesc, într-o scrisoare deschisă, românilor din ţară care s-au solidarizat cu ei în urma problemelor legate de votul din diaspora. Ei s-au arătat impresionaţi de protestele din toată ţara, dar şi de faptul că acestea au avut un caracter "altruist".

"Comunităţile româneşti din Statele Unite vă mulţumesc pentru solidaritatea cu românii din diaspora pe care mulţi aţi manifestat-o cu ocazia protestelor din ţară, unde aţi cerut de la politicieni respect şi garantarea unor drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la vot. Ne-au impresionat până la lacrimi pancardele cu mesaje de genul <<Lăsaţi diaspora să voteze>>, <<Votul nu e o lozincă ci un drept>> sau <<Vot liber şi corect pentru toţi>>", au scris ei.

În scrisoare, românii din SUA vorbesc despre proteste altruiste, în care cei din ţară au cerut drepturi pentru alţii.

"Protestele voastre au fost primele proteste de la Revoluţie când s-au cerut drepturi pentru alţii. Am spune, au fost primele proteste altruiste", scriu românii plecaţi peste ocean.

În opinia lor, gestul celor care au ieşit în stradă şi au militat pentru respectarea unui drept fundamental "a ridicat o naţiune".

"De atâţia ani am văzut o clasă politică coruptă care s-a preocupat numai de bunăstarea propriei găşti în timp ce restul românilor sufereau în sărăcie. Acum, însă, am văzut zeci de mii de români hotărâţi, ieşind în stradă cu gândul la un viitor mai bun pentru ei şi pentru alţii. Ce aţi făcut este un progres enorm pentru România! Prin gestul vostru aţi ridicat o naţiune îngenunchiată de un grup de politicieni corupţi şi retrograzi şi aţi dat speranţă pentru milioane de români că <<se poate>>", au mai scris ei, adăugând că sunt alături de cei din ţară.

"Deşi suntem departe de România, inima noastră a rămas mereu acasă, la ţara natală şi la voi. Dorim o Românie mai bună şi mai prosperă ca măcar voi să vă puteţi realiza în ţară dacă doriţi", se arată în scrisoare.

Mii de persoane au ieşit să protesteze în toată ţara faţă de modul în care au fost organizate alegerile în diaspora, unde mii de români nu au reuşit să voteze, în ciuda orelor pe care le-au petrecut stând la coadă.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22