Sefii de Stat Major ai celor 28 de state NATO se reunesc timp de 2 zile la Bruxelles. Anexarea Crimeii proiectează o umbră de insecuritate în flancul estic al NATO, sustine seful Comitetului Militar al Alianței

D.g. | 21.05.2014

Pe aceeași temă

Comitetul Militar al NATO, alcătuit din șefii de Stat Major ai celor 28 de state membre, a început miercuri la Bruxelles o reuniune de două zile, principalele probleme pe agendă fiind rolul jucat de Rusia în criza ucraineană și programata retragere a trupelor Alianței din Afganistan, relatează agenția EFE.

Președintele Comitetului Militar, generalul danez Knud Bartels, a declarat la începutul reuniunii că anexarea Crimeii 'proiectează o umbră de insecuritate în flancul estic al Alianței și are implicații potențial grave pentru regiune și chiar dincolo de aceasta'. El a subliniat că NATO sprijină o soluție politică în criza din Ucraina, dar a precizat în același timp că Alianța 'va rămâne fermă față de angajamentul ei privind disuasiunea și apărarea colectivă', după cum au demonstrat recentele desfășurări de avioane și nave militare, la fel ca și zborurile aparatelor de recunoaștere AWACS deasupra României și Poloniei.

În ce privește Afganistanul, generalul danez a declarat că până la retragerea misiunii ISAF, prevăzută pentru sfârșitul anului în curs, este posibilă încheierea procesului de tranziție către viitoarea misiune de formare, evaluare și asistență a trupelor afgane. Dar, pentru ca această misiune să-și poată desfășura activitatea, este necesar ca guvernul de la Kabul să semneze 'urgent' acordul bilateral de securitate cu Statele Unite, ce va stabili cadrul legal al prezenței militare străine în Afganistan începând de anul viitor.

Pe de altă parte, președintele Comitetului Militar al Alianței a afirmat că summitul NATO, ce va avea loc în luna septembrie în Țara Galilor, va fi un 'moment-cheie' pentru 'consolidarea fundamentelor transformării structurilor militare' ale acestui bloc militar.

El a amintit că în prezent în interiorul organizației se desfășoară o dezbatere cu privire la subiecte precum: principalele amenințări la adresa securității regionale, capacitățile militare deficitare, implicarea Alianței în operațiunile navale, abordările multinaționale privind dezvoltarea capacităților și aplicarea conceptului de 'națiune cadru' în efectuarea manevrelor militare comune ale armatelor statelor membre.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22