Senatorul Iulian Urban: Imi dau demisia din PDL. Ma retrag din politica. Probabil ca sunt singurul vierme din aceasta tara

Fara Autor | 26.01.2012

Pe aceeași temă

Senatorul Iulian Urban a anuntat miercuri, la B1 TV, ca demisioneaza din PDL, in urma criticilor formulate la adresa sa, dupa ce acesta se intrebase pe blogul sau, referitor la protestele din Piata Universitatii, daca "nu cumva suntem niste viermi care isi merita soarta, si asta pentru ca majoritatea dintre noi ne lasam indusi in eroare de dejectiile din haznalele Antenelor via USL".

Urban a subliniat ca nu are de gand sa intre nici in PSD si nici in PNL. "Eu plec din politica, dar nu mai trebuie sa acceptam sa-si bata nimeni joc de noi (...) Ma retrag din politica", a precizat el.

El si-a cerut scuze romanilor care s-au simtit jigniti de postarea sa de pe blog, dar a acuzat faptul ca "o parte a presei a rastalmacit in mod specific" afirmatiile sale.

Iulian Urban a argumentat ca nu a adus nicio acuzatie oamenilor din Piata Universitatii iar acel articol postat pe blog se referea la faptul ca "vrem reforma, dar nu sa ne priveasca pe noi".

Senatorul a spus ca protestele sunt indreptatite, dar a acuzat ca opozitia incearca sa confiste aceasta miscare.

"Am inteles ca in biroul permanent national (al PDL) s-a discutat despre atitudinea mea" si ca "partidul a suferit o lovitura de imagine, din cauza mea si a dl Baconschi", a spus acesta, adaugand: "Probabil ca sunt singurul vierme din aceasta tara pentru ca am intrat cu credinta ca lucrurile se pot schimba".

Iulian Urban este la primul mandat de senator (2008-2012) ales in circumscriptia  numarul 25 Ilfov. Urban a publicat pe blogul personal un mesaj despre protestele din tara . Urban scria ca presedintele Traian Basescu a facut foarte bine ca a retras din dezbatere publica noul proiect al Legii Sanatatii si se intreaba daca nu cumva "suntem niste viermi care isi merita soarta", pentru ca majoritatea se lasa indusa in eroare de "dejectiile din haznalele Antenelor via USL".

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22