Pe aceeași temă
Vicepresedintele Senatului Petru Filip a confirmat luni ca a decis sa paraseasca PDL, dar a precizat ca nu stie cand va face asta si nici daca se va inscrie intr-un alt partid.
"Am de gand sa fac acest pas. Nu stiu cand am sa il fac, astazi, maine poimaine, dar am sa-l fac. In mintea mea exista aceasta varianta", a declarat Petru Filip la finalul sedintei BPN al Senatului, informeaza Ziare.com.
Senatorul a precizat ca este o decizie "pur personala". "Nu are nicio conotatie de alta natura", a punctat el.
Petru Filip a reamintit ca a mai trecut prin "momente dificile" in cariera sa politica, de exemplu atunci cand a fost primar de Opozitie.
"Nu este vorba nici de oportunitate, nici de traseism, e o decizie personala", a mai explicat senatorul.
Petru Filip a confirmat ca a purtat negocieri cu liderii partidelor de Opozitie. "Sigur ca am avut. Cu toti cei din spectrul politic am avut relatii echilibrate si bune in toata perioada de senator", a afirmat Petru Filip, adaugand ca niciodata nu a facut un secret din discutile cu Opozitia.
Intrebat de jurnalisti daca trecerea sa va fi la PNL sau la PSD, acesta a replicat "ma mai gandesc".
De asemenea, Petru Filip nu a vrut sa spuna daca va vota sau nu motiunea de cenzura a USL. "Pana la motiunea de cenzura mai sunt destule zile!", a punctat el.
Surse din PNL au declarat, luni, ca senatorii PDL Petru Filip, Marian Rasaliu si Mihai Nita ar intentiona sa treaca la PNL. Marian Rasaliu a dezmintit clar aceasta informatie.