Teodor Meleşcanu, seful SIE: Iniţiativa România Liberală reprezintă un adevărat for de dezbateri

Fara Autor | 22.04.2013

Pe aceeași temă

Directorul SIE, Teodor Meleşcanu, a declarat, luni, că Iniţiativa România Liberală reprezintă un adevărat for de dezbateri, un generator de idei, care aduce în spaţiul public, datorită blogger-ilor, problemele reale cu care se confruntă România, potrivit Mediafax.

"Subliniez importanţa deosebită pe care o are pentru mine lansarea acestei Inţiative, care reprezintă un adevărat for de dezbatere, un generator de idei, dar mai ales un for care aduce în spaţiul public - şi asta datorită blogger-rilor în primul rând - problemele reale cu care este confruntată România, proiecte, sugestii concerete referitoare la relansarea economică şi socială", a spus Meleşcanu, prezent la evenimentul de lansare al Iniţiativei România Liberală.

El a spus, în debutul discursului său, că prin prisma poziţiei pe care o are, respectiv de director al SIE, nu-şi va permite să facă evaluări de tip politic sau să se implice direct în dialogul dintre cei prezenţi.


Citeste si Opozitia din PNL a lansat Intiativa Romania Liberala. Chiliman: Nu mi-am imaginat ca UNICUL SCOP al presedintelui PNL va fi sa ajunga CANDIDATUL partidului lui Ion Iliescu, ca vocea sa va consona cu vocea Rusiei

"E o mare plăcere să primesc această invitaţie, pentru un motiv simplu: în ultima perioadă e una din puţinele ocazii când am putut să mă întâlnesc cu foarte mulţi prieteni, deci vă mulţumesc din suflet pentru invitaţia pe care mi-aţi adresat-o de a participa la lansarea iniţitivei dumneavoastră", a spus Meleşcanu.

El a mai arătat că face o deosebire între liberalism, ca un curent de gândire, şi diferite forme politice de manifestare ale acestui curent de gândire.

"Cred sincer că liberalismul, ca un curent de gândire, e doctrina cea mai aptă să ofere foarte multe soluţii semnificative României azi pentru a ieşi din situaţia în care suntem. Vă doresc mult succes", a mai spus Meleşcanu.

La evenimentul de lansare a Iniţiativei România Liberală mai sunt prezenţi, între alţii, Theodor Paleologu, Sever Voinescu, Aurelian Pavelescu, Mihai Răzvan Ungureanu, Andrei Chiliman, Diana Tuşa, Dan Cristian Popescu, Iulian Crăciun.

Între membrii semnatari ai manifestului Iniţiativei România Liberală se numără Andrei Chiliman, Vlad Moisescu, Diana Tuşa, Dan Cristian Popescu, Iulian Crăciun, Marius Oprea, iar între susţinători Neagu Djuvara, Călin Popescu Tăriceanu, Adrian Semcu, Ovidiu Drăgănescu.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22