Traian Basescu: Daca exploatarea de la Rosia Montana este fezabila, dati rapid avize, daca nu, spuneti nu investitorului si inchideti subiectul

Fara Autor | 11.04.2012

Pe aceeași temă

Presedintele Traian Basescu a declarat marti seara, la ceremonia de investire a noului ministru al Mediului, Attila Korodi, ca asteapta din partea acestuia sa "analizeze cu prioritate, din punct de vedere al mediului, cele trei investitii care se prefigureaza" pentru proiectele de exploatare a resurselor naturale si sa ia decizii rapide in acest sens. Astfel, in cazul Rosia Montana, seful statului le-a cerut membrilor Guvernului sa dea "rapid" avize daca exploatarea este fezabila sau sa spuna "nu" investitorului si sa inchida subiectul.

"Din 1997 autoritatile romane tot plimba responsabilitatea de la unul la altul pentru Rosia Montana. Ceea ce va cer, dle ministru si stimati membri ai Guvernului: daca este fezabila exploatarea de la Rosia Montana si credeti ca prin crearea de locuri de munca facem un bine Romaniei, dati rapid avize; daca nu, spuneti "nu" investitorului, pentru ca fiecare zi in care intarziem si plimbam actele de la o institutie la alta ne va costa enorm in viitorul proces", a spus Basescu.

"Rugamintea mea e ca, din punct de vedere al mediului, sa analizati rapid, cu prioritate, cele trei investitii care se prefigureaza si daca Romania nu are nevoie de gaze de sist, sa stopam orice evolutie in relatia cu Chevron, daca Romania nu vrea sa exploateze carierele de cupru de la Rosia Poieni, s-o stopam, daca Romania nu vrea sa exploateze aurul de la Rosia Montana, sa comunicam partenerilor si sa inchidem subiectul", a continuat seful statului.

"Recomandarea mea este sa creati locuri de munca", a aratat el.

De asemenea, presedintele Traian Basescu a cerut Guvernului ca in maximum doua saptamani sa revizuiasca tot sistemul de redevente pe care Romania il are pe zacamintele naturale.

Declaratiile presedintelui Traian Basescu:

    Sunt convins ca ceea ce voi spune va genera dezbateri in presa si atacuri consistente, dar trebuie sa spun ce am de spus

    In momentul de fata, Romania nu mai are resurse pentru a crea locuri de munca, decat daca privim cu responsabilitate la reluarea activitatilor de minerit in domenii in care evolutia pietelor face din nou rentabila reluarea exploatarii unor resurse naturale

    Din cauza demagogiei si lasitatii demnitarilor romani, investitia de la Rosia Montana sta blocata din 1997, iar in perspectiva imediata se prefigureaza procese extrem de costisitoare

    Stim toti artificiul prin care Cupru Min a mai reusit sa obtina profit anul trecut, pur si simplu nu a facut investitii pentru deschiderea fronturilor in vederea exploatarii de suprafata in continuare. Artificial, domnii manageri si-au creat conditii sa incaseze probabil prime pentru profitul realizat, dar compania nu are bani sa isi extinda frontul de exploatare

    I-as ruga pe inaltii demnitari ai statului roman, pe preacinstitii ziaristi si patroni de presa sa mearga la Rosia Poieni si la Rosia Montana, pentru ca prea plang de grija mediului, sa constate acum daca ceea ce avem acolo, de pe urma exploatarii de catre stat a acestor resurse, inseamna protectia mediului

    Sunt un sustinator al exploatarii cu maxima protejare a mediului inconjurator, dar este clar ca Romania nu are miliardele de euro de care ar fi nevoie pentru a importa tehnologiile necesare exploatarii acestor resurse - aur, cupru, gaze de sist - in conditii in care putem spune ca mediul este protejat. De aceea, parteneriatul cu firmele straine pare sa fie singura solutie

    Personal, cer Guvernului ca in maxim doua saptamani sa revizuiasca tot sistemul de redevente pe care il avem pe resursele naturale

    Ceea ce nimeni nu vrea sa socoteasca sunt pierderile pe care le avem din necrearea locurilor de munca

    Daca, spre exemplu, pe exploatarea de la Rosia Montana discutam despre obtinerea unui profit, la sfarsitul unui ciclu de 16 ani, de circa 3 mld. de euro, vreau sa stiti ca, in lipsa locurilor de munca, Romania pierde anual 3,6 mld. de euro prin deficitul la fondul de pensii. Deci pierdem in fiecare an profitul unui ciclu complet de exploatare la Rosia Montana

    Acest lucru nu poate fi reparat decat prin renuntarea la minciuna, la demagogia mass-mediei, la demagogia oamenilor care nu inteleg si prin asumarea de catre politicieni a solutiilor de creare de locuri de munca

    In urmatorii ani, si eu spun cinci ani, Romania nu se poate bizui pe relansarea investitiilor straine. Or a astepta cinci ani sa vedem ce se intampla pentru a crea noi locuri de munca... pentru ca statul roman blocheaza crearea de locuri de munca pe fondul demagogiei mass-mediei

    Eu inmultesc simplu 3,6 mld. deficit la fondul de pensii cu cinci ani si constatam ca sunt 18 mld. de euro. Si ma intorc de unde am plecat: din 1997 autoritatile romane plimba responsabilitatea de la unul la altul pentru Rosia Montana

    Ceea ce va cer, dle ministru si stimati membri ai Guvernului: daca este fezabila exploatarea de la Rosia Montana si credeti ca prin crearea de locuri de munca facem un bine Romaniei, dati rapid avize - sigur, in deplina cunostinta de cauza-, daca nu, spuneti "nu" investitorului, pentru ca fiecare zi in care intarziem si plimbam actele de la o institutie la alta ne va costa enorm in viitorul proces

    Statul roman, repet, s-a angajat din 1997 la exploatarea in comun cu parteneri straini a acestui zacamant. Daca nu, macar spuneti "nu" maine si inchideti subiectul, urmand sa vedem ce se va intampla in proces. Dar nu mai tineti astfel de subiecte in dezbatere publica, care nu face decat sa ii antreneze pe cei care vor o Romanie care sa stagneze intr-o dezbatere demagogica, iar autoritatile romane sa fie descalificate si pe piata internationala si la institutiile internationale si la cetatenii romani, pentru ca nu iau o decizie

    Rugamintea mea e ca, din punct de vedere al mediului, sa analizati rapid, cu prioritate, cele trei investitii care se prefigureaza si daca Romania nu are nevoie de gaze de sist, sa stopam orice evolutie in relatia cu Chevron, daca Romania nu vrea sa exploateze carierele de cupru de la Rosia Poieni, s-o stopam, daca Romania nu vrea sa exploateze aurul de la Rosia Montana, sa comunicam partenerilor si sa inchidem subiectul


    Recomandarea mea este sa creati insa locuri de munca. Este singura solutie pentru ca in fiecare an sa nu aducem, de unde om sti, 3,6 miliarde de euro. Numai locurile de munca aduc o contributie la fondul de pensii care sa diminueze obligatiile statului roman in ceea ce priveste completarea resurselor necesare pentru plata pensiilor.

    Cred ca acestea sunt lucrurile fundamentale si, oricat de mult s-ar chinui trusturi de presa sa arate ca nu trebuie nimic, eu vreau sa stiti ca responsabilitatea conducerii Romaniei nu o are nici Voiculescu, nici Vintu, nici alt patron de presa si nici alt om neinformat. Responsabilitatea deciziilor o are Guvernul si Parlamentul Romaniei. Ce face guvernul cu parerile presedintelui este alta socoteala si ramane sa vedem.

    Dle ministru, va doresc mult succes si imi pun speranta ca la Mediu avem un ministru caruia ii place actiunea, intr-o directie sau alta. Dar ea trebuie luata, pentru ca indecizia este cea mai mare paguba care se poate aduce Romaniei - si din punct de vedere al imaginii si din punct de vedere al consecintelor, din punct de vedere juridic.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22