Pe aceeași temă
Presedintele Traian Basescu a sustinut vineri seara, de la ora 18:30, o declaratie de presa la Palatul Cotroceni. Presedintele i-a indemnat pe romani sa mearga la vot si a declarat ca MAE si Guvernul au avut o interpretare obstructionista a legilor care definesc posibilitatea infiintarii de noi sectii in strainatate, ceea ce va limita dreptul la vot al romanilor, relateaza Hotnews.
Cititi declaratiile presedintelui pe aceasta tema :
Primul meu mesaj catre romani e sa mearga la vot, indiferent unde s-ar afla, in tara sau in strainatate. Stiu foarte bine ceea ce stiti si dvs, in Romania votul nu e obligatoriu, dar in acest moment se trece intr-o alta etapa
Si ar fi rau pentru viitorul tarii daca romanii, indiferent unde s-ar afla si indiferent cat de greu le-ar fi, nu ar face efortul ca maine sa mearga la vot. O mentiune speciala fac pentru cei 3,5 mil de romani din strainatate. Ei au mai avut o importanta capitala in continuarea proceselor de modernizare a Romaniei in 2009
Ca om care a simtit solidaritatea romanilor din strainatate, ii rog in mod special sa mearga la vot. Stiu ca e un efort suplimentar pentru ei, sectiile de votare sunt la distante foarte mari, stiu ca le cer cheltuieli mai mari decat pentru romanii din tara, dar ii rog sa inteleaga ca e esential ca duminica sa se prezinte la vot si sa-si aleaga presedintele
In ce priveste campania electorala, pana la urma ea se finalizeaza teoretic azi, la ora 24, dar in fapt tot acest zbucium al spectrului politic, al oamenilor din partide, al cetatenilor simpli din aceasta perioada de campanie se finalizeaza duminica, prin exercitarea dreptului suveran al romanilor de a vota
Din acest punct de vedere, as face observatia asupra careia asez toata responsabiltatea presedintelui, ca a fost evident faptul ca membrii Guvernului, Ministerul de Externe incearca sa obstructioneze votul cetatenilor romani din strainatate. Avem si cateva elemente foarte clare din care rezulta incercarea de obstructionare
Comunicatul de ieri al MAE al Germaniei, care a demontat afirmatiile lui Ponta ca nu se pot infiinta sectii de votare in afara consulatelor si ambasadelor. Mai mult, Guvernul Romaniei a fost solicitat sa ceara infiintarea de sectii, ministrul de Externe german utilizand exemplul oferirii de spatii pentru alegerile din Turcia
Am constatat ca speranta mea la numirea dlui Melescanu ca ministru de Externe a fost una desarta. Dl Melescanu a continua pozitia incorecta a predecesorului sau, incercand sa demonstreze ceea ce nu se poate demonstra, ca nu pot organiza alte sectii de votare decat cele din primul tur
E o minciuna, aveau atat interpretarea art. 54 de catre BEC, ca si ordonanta de urgenta prin care, constatand deficientele de la primul tur, putea infiinta noi sectii de votare, suspendand anumite prevederi din legea de organizare a alegerilor pentru functia de presedinte, la fel cum au suspendat la transferul primarilor dintr-un partid in altul
Comisia de la Venetia nu interzice aparitia unor acte normative cu sase luni inainte de alegeri daca aceste acte sunt in sprijinul participarii la vot. Din pacate, Guvernul a oferit minciuni, fiind foarte clar ca vrea sa obstructioneze votul romanilor din strainatate
Sunt scrisori de la primari din Spania si Italia care pun la dispozitie spatii pentru organizarea turului doi. E clar ca Guvernul nu a vrut sa-i lase pe romani sa-si exercite in numar mare dreptul garantat de a vota. De aceea, ii chem pe romani, pe romanii din strainatate in mod deosebit, sa nu se uite la distanta, pentru ca au aici copiii lor, parintii lor si se vor intoarce aici cand Romania le va oferi conditii de trai pe care sa le accepte. Duminica discutam despre viitorul tarii lor
Am informatii ca sunt partide care au decis sa nu-si trimita reprezentanti in sectiile de votare, pentru a se putea intarzia viteza la vot Fac un apel la toate partidele reprezentate in turul doi sa-si trimita reprezentantii in sectiile de vot, altfel ele insele vor contribui la obnstructionarea dreptului de vot al romanilor
In baza art. 80 din Constitutie, m-am adresat BEC, MAE, cerand gasirea unei solutii pentru ca in turul doi sa se poate infiinta noi sectii de vot. E foarte clar ca BEC a permis MAE sa infiinteze noi sectii de votare
De ce fac aceasta afirmatie: BEC nu are voie sa spuna sa se faca noi sectii de vot, art. 12 stabileste precis cine are obligatia sa stabileasca numarul de sectii, dar BEC interpreteaza corect si in favoarea electoratului art. 54 din Legea 370/2004 si spune ca e obligatorie mentinerea sectiilor de votare acolo unde sunt liste permanente
Liste permanente avem numai in tara, in strainatate nu avem liste permanente, ci liste suplimentare. Va explic sa nu ramana dubii, acolo unde sunt sectii de votare pe teritoriul national si sunt liste permanente, e interzisa infiintarea de noi sectii de votare pentru ca inseamna rearondarea cetatenilor la alte sectii
MAE si Guvernul au avut o interpretare obstructionista, ceea ce va limita dreptul la vot al romanilor. In tara, avem o sectie de votare la 900 - 1.000 de cetateni. Numarul actual din strainatate reprezinta o sectie la 10.000 de cetateni. Cand tu ii pui o sectie la 200-800 km, cum sa mearga la vot?
Dar chiar si asa, eu ii rog pe romani ca duminica sa faca sacrificiul de a se prezenta la vot. Sunt momente in care toti avem obligatia unui sacrificiu pentru tara. Eu nu le spun cum sa voteze, dar le cer romanilor si ii rog sa isi exercite dreptul de a vota oricat de greu le-ar fi
Domnii de la Guvern au dat interpretarea "presedintele s-a amestecat". Art. 80 alin. 2 din Constitutie precizeaza ca presedintele vegheaza la buna functionare a institutiilor, si aici avem doua institutii, Guvernul si MAE, care nu au functionat corect