Victor Ponta: Dacă Băsescu desfiinţează judeţele, USL o să le facă la loc

Fara Autor | 20.06.2011

Pe aceeași temă

Victor Ponta sustine, potrivit Mediafax, că dacă preşedintele României, Traian Băsescu, va dori în continuare să desfiinţeze judeţele, USL le va face loc, imediat după ce USL va ajunge la putere. Ponta si-a anuntat participarea la consultarile de la Cotroceni, dar motivul pare a fi legat de grija fata de soarta lui Traian Basescu. ,,Nu vreau ca încă o dată un preşedinte să plece cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului, alungat cu huiduieli şi cu pietre, cum a fost Ceauşescu”, a spus Ponta, citat de Mediafax.




“Noi, peste tot, în toate judeţele, sperăm ca în 17 iulie să avem referendum şi să decidă oamenii dacă vor să desfiinţeze Bistriţa-Năsăud sau alte judeţe. Din punctul meu de vedere, asta ne mai lipsea, că în rest le-am rezolvat pe toate. Locuri de muncă nu, criză, toate cele. Ştiţi cum se spune, chelului ce-i mai lipsea? Acum să mai desfiinţeze şi judeţele. Sunt o mulţime de probleme pe care oamenii le au şi sper ca pe 17 iulie să vină şi să voteze la referendum, să fie clar pentru toată lumea că judeţele trebuie să rămână", a declarat preşedintele PSD.




De asemenea, Victor Ponta a susţinut  că modificările administrativ-teritoriale nu se pot face fără consultarea populaţiei.




 ,,E ciudat că tocmai cei care sunt la putere nu respectă legea. Noi, ceilalţi, vrem să o respectăm. E prevăzut în Legea referendumului că nu se poate modifica nicio unitate administrativ-teritorială, nici măcar comune, cu atât mai mult judeţe, dacă nu se face referendum. Noi îl facem şi sunt convins că semnalul pe care o să-l dea oamenii o să fie foarte clar. Nu o să cedem decât dacă cedează şi ei la desfiinţarea judeţelor", a spus preşedintele PSD.




Liderul USL a declarat că puterea se face de râs printr-a asemenea iniţiativă: ,,Puterea are ocazia să se facă de râs cu totul. Mă gândeam la preşedintele CJ din Bistriţa-Năsăud. Dânsul o vrea să i se desfiinţeze judeţul al cărui preşedinte e? De ce-a mai candidat dacă vrea să i se desfiinţeze judeţul. De fapt, ei nu vor să desfiinţeze judeţele, dar le e frică de Băsescu să nu le facă dosare, să nu îi aresteze, să nu le facă cine ştie ce. E o ocazie să se facă de râs. Aş vrea să-l văd pe Liviu Rusu că vrea să i se desfiinţeze judeţul la care e el preşedinte şi satul, comuna, celelalte”, a precizat preşedintele PSD.




Totodată, Victor Ponta a declarat că va participa la consultările ce vor avea loc la Palatul Cotroceni şi că îi va spune preşedintelui României, Traian Băsescu, că nu îşi doreşte ca încă o dată “un preşedinte să plece cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului, alungat cu huiduieli şi cu pietre, cum a fost Ceauşescu”.




Preşedintele PSD şi-a exprimat dorinţa să discute despre o ,,tranziţie democratica”. Conform celor de la Mediafax, Victor Ponta a precizat în acest sens, că ,,avem nevoie de o tranziţie liniştită, democratică, civilizată cum se întamplă în toate ţările europene şi trebuie să înţeleagă şi domnul Băsescu şi cei de la PDL că a venit momentul unei schimbări şi că oamenii vor o schimbare. (…)Nu vreau să mai plece încă o dată un preşedinte cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului, alungat cu huiduieli şi cu pietre cum a fost Ceauşescu”




Întrebat de ziarişti la ce anume se referă când vorbeşte de schimbarea puterii, preşedintele PSD, a declarat că ,,schimbarea de putere se referă la Guvern, la preşedinte şi la toate celelalte lucruri. Anul viitor trebuie să schimbe conducerea Parchetului General şi acolo trebuie să nu mai punem omul politic pe care îl vrea un preşedinte, ci profesionişti. Avem schimbări la Curtea Constitutională, la instituţii, la TVR care e politizată sută la sută. Sunt foarte multe schimbări pe care trebuie să le facem şi eu prefer sa le facem civilizat şi democratic. Sper să nu le mai facem cum le-am făcut în decembrie 1989, că nu avem nevoie de aşa ceva”, a precizat Victor Ponta.




TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22