Victor Ponta despre Crin Antonescu: Dacă pleacă de la PNL, poate să vină la PSD...are un trecut social-democrat

D.g. | 23.05.2014

Pe aceeași temă

In cazul în care Crin Antonescu va pleca din Partidul Național Liberal (PNL) după alegerile europarlamentare, liderul liberal poate să intre în Partidul Social Democrat (PSD), întrucât are un trecut social-democrat, a declarat vineri, la Târgu Mureș, premierul Victor Ponta, informeaza Agerpres.

"Nu știu, nu mă puneți să răspund la așa ceva. Dacă pleacă de la PNL, poate să vină la PSD domnul Antonescu, v-am spus, are un trecut social-democrat. Până la urmă, când ai lucrat numai la stat, înseamnă că ești alături de... Eu sunt un pic mai la dreapta decât domnul Antonescu, prin faptul că, deși sunt social-democrat, am văzut și ce înseamnă să lucrezi în zona privată", a răspuns premierul unei întrebări referitoare la posibilele demisii ale lui Crin Antonescu și Klaus Iohannis, în urma alegerilor europarlamentare.

Ponta a spus că "cel puțin jumătate din energia de prim-ministru mi-o consum, sigur, pentru funcționarea guvernului, pentru măsuri sociale, pentru pensii, cealaltă jumătate mi-o consum pentru încurajarea economiei". "Și, din punctul acesta de vedere, sigur că sunt un pic... sunt la centru de fapt, nu sunt chiar la stânga, cum este domnul Antonescu, care zice să tot dăm, să dăm de la stat. De unde să dăm de la stat?", a arătat liderul social-democrat.

 

CITITI SI: Klaus Iohannis, IRONIZAT de Victor Ponta: Sa spui ca esti pregatit sa conduci o tara de 20 milioane cand NU STII ce inseamna un punct din reducerea TVA... Vad un tip de neseriozitate care il molipseste si pe dl. Iohannis

 

Victor Ponta l-a criticat, totodată, pe prim-vicepreședintele PNL Klaus Iohannis.

"Văd un tip de neseriozitate care îl molipsește și pe domnul Ionhannis, care altfel e un om serios și un om rațional. Dar, dacă stă cu oameni neserioși, se molipsește. Și eu mi-aș dori să scădem TVA, de la 24 la 16 la sută, zicea. Nu l-a întrebat moderatorul dacă știe domnul Iohannis cât înseamnă un punct de TVA încasări la buget. Eu știu: două miliarde de lei. Două miliarde ori opt, 16 miliarde de lei. 16 miliarde de lei reprezintă, de exemplu, bugetul Casei Naționale de Sănătate. Deci, ar trebui să tăiem toți banii de sănătate sau  ar trebui să tăiem tot ceea ce dăm la pensii de la buget", a explicat premierul.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22