Pe aceeași temă
Premierul Victor Ponta a declarat că nu poate comenta despre anchete penale în desfăşurare, dar îl consideră pe Mihai Gâdea şi ceilalţi jurnalişti de la Antena 3 nişte profesionişti şi va continua să participe cu plăcere la emisiunilor de la acest post.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au inceput urmarirea penala in cazul directorului general al Antena 3, Mihai Gadea, in dosarul de santaj in care este implicat seful Antena TV Group, Sorin Alexandrescu, transmite B1TV. Potrivit postului de televiziune, Mihai Gadea este acuzat de complicitate la santaj.
Directorul Antena 3, Mihai Gâdea, s-a prezentat joi dimineață la sediul DNA pentru a fi audiat în dosarul în care Sorin Alexandrescu și Camelia Voiculescu sunt acuzați de șantaj.
”Am fost chemat în calitate de martor”, a declarat Gâdea la sosirea sa la DNA, spunând că va face mai multe declarații odată ce va afla motivul pentru care a fost chemat.
La DNA a fost solicitat și Mugur Ciuvică, directorul Grupului de Investigații Politice. La DNA a venit joi şi Şerban Pop, fost preşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), fiind citat în acelaşi dosar.
Preşedintele Intact Media, Camelia Voiculescu, a fost pusă sub urmărire penală, joi, pentru complicitate la şantaj, în dosarul în care directorul Antena Group, Sorin Alexandrescu, este acuzat de şantaj.
Acesta l-ar fi şantajat pe Ioan Bendei, administratorului RCS&RDS, să semneze un contract de retransmitere prin satelit a programelor Antena TV, spunându-i că, altfel, va fi făcută publică o anchetă jurnalistică în care se va arăta că Bendei i-a dat a dat 3,5 mil. euro mită lui Mitică Dragomir.
Cititi si:
- DOSARUL SANTAJUL DE PRESA: Camelia Voiculescu, audiata la DNA
Prin acest contract RCS-RDS se angaja să plătească retransmisia prin satelit a posturilor Antena Group. În final Sorin Alexandrescu a fost de acord şi cu un contract mai mic ca sumă. Mai precis 4 milioane de euro pe an pe o perioadă de 5 ani ani. Procurorii spun că în schimbul celor 20 de milioane euro şeful Antena Group ar fi fost de acord să nu mai publice informaţiile legate de contractul dintre RCS-RDS şi Mitică Dragomir.
În acelaşi dosar a mai fost pusă sub acuzare Camelia Voiculescu pentru complicitate la şantaj în dosarul directorului Antena TV Group. Procurorii au extins cercetările în dosar. DNA a mai început urmărirea penală împotriva lui Matiescu Daniel, director al Intact Publishing care este acuzat tot de complicitate la abuz. Procurorii au mai decis să pună sub învinuire şi companiile Antena Tv Group şi Intact Publishing.
"Din probatoriul administrat până în prezent, a reieşit că inculpatul Alexandrescu George Sorin a purtat, în mod constant, discuţii pe marginea întâlnirilor avute cu partea vătămată, atât înainte cât şi după finalizarea acestora, cu învinuita Voiculescu Camelia-Rodica, reieşind că acesta din urmă avea cunoştinţă de actele materiale întreprinse de inculpat, sprijinindu-l constant în acest sens", se arată într-un comunicat al DNA.
Premierul l-a sustinut si pe Relu Fenechiu in Dosarul Transformatorul. Cititi articolul de mai jos: