Victoria pragmatismului. USL nu-si mai da demisia din parlament.

Fara Autor | 26.01.2012

Solutia la care s-a ajuns pare a fi "greva parlamentara", desi nu este clar daca parlamentarii USL vor renunta si la indemnizatii sau strategia se va transforma intr-un chiul de proportii.

Pe aceeași temă

Victor Ponta a anuntat ca parlamentarii PSD nu-si vor da demisia din parlament, deoarece acest lucru nu ar duce la alegeri anticipate si nu ar mai avea cine sa conteste legile la CCR. Crin Antonescu a dat si el asigurari ca "Nici o persoana si nici un parlamentar al PNL nu a demisionat", aceasta dupa ce luni spunea ca singura solutie pentru alegeri anticipate este demisia in bloc.  Acum, concluzia este ca "am fi cei mai mari fraieri" sa facem un astfel de gest. Solutia la care s-a ajuns pare a fi "greva parlamentara", desi nu este clar daca parlamentarii USL vor renunta si la indemnizatii sau strategia se va transforma intr-un chiul de proportii.


 

Cum argumenteaza Ponta

Intr-un interviu acordat Radio Romania Actualitati, Victor Ponta a spus ca o eventuala demisie a parlamentarilor USL ar putea fi posibila doar in cazul in care se va incheia un acord politic cu Puterea in acest sens. Ponta a explicat ca o eventuala demisie nu ar declansa alegerile anticipate si ar incuraja Puterea sa-si promoveze proiectele proprii.

"Orice parlamentar poate sa-si dea demisia. Pana la urma, e un act unilateral. In masura in care exista acest acord, noi suntem categoric hotarati sa participam la el si sa ne dam demisiile. Altfel, daca aparea doar din partea Opozitiei, dincolo de anormalitatea situatiei, un Parlament format doar din cei de la Putere, ar fi multe impedimente care tin de ceea ce noi avem dreptul sa facem in Parlament (...)

Oamenii din strada, societatea civila, media au criticat ideea de comasare si de amanare a alegerilor locale. Singurii care au insa dreptul sa conteste la Curtea Constitutionala am fost noi, cei din Parlament. Nici presa, nici oamenii din piata, nici societatea civila nu au dreptul constitutional sa fi contestat si practic n-ar fi contestat nimeni legea daca noi nu eram in Parlament", a declarat Ponta, citat de Agerpres.

Presedintele PSD a adus argumente in favoarea mentinerii mandatelor de parlamentari: "Vorbim de partea de modificare a Constitutiei, care in acest moment, doua treimi, nu se poate realiza decat cu noi, de legea votului prin corespondenta, de exemplu, pe care o consideram o lege gresita. Deci sunt lucruri foarte importante pe care mi-e teama ca Puterea actuala, tocmai profitand de lipsa noastra de acolo, s-ar vedea incurajata sa le foloseasca".

Totodata, senatorul PSD Gavril Mirza a declarat, in cadrul unei conferinte de presa, ca parlamentarii USL vor intra din 1 februarie in greva parlamentara, potrivit agentiei Mediafax.
 


Crin Antonescu: "Nici o persoana si nici un parlamentar al PNL nu a demisionat"

"Nici o persoana si nici un parlamentar al PNL nu a demisionat", a afirmat marti presedintele formatiunii liberale, Crin Antonescu. Declaratia sa a fost facuta dupa ce mai multi liberali si-au scris demisiile din Parlament si i le-au inmanat liderului partidului, care a precizat insa ca deocamdata nu s-a luat o decizie privind retragerea opozitiei din Parlament, urmand sa aiba loc discutii cu partenerii din USL, respectiv PSD si PC.

La inceputul saptamanii, presedintele PNL, Crin Antonescu a propus in sedinta USL demisia in masa a parlamentarilor Opozitiei, asigurandu-l pe Ponta ca liberalii sunt dispusi sa demisioneze pana la ultimul.

La cateva ore diferenta, intr-o sedinta a grupurilor parlamentare PNL, mai multi deputati si senatori si-au scris demisiile din Parlament si i le-au inmanat lui Crin Antonescu. Presedintele PNL a anuntat la finalul sedintei ca gestul parlamentarilor demonstreaza ca sunt pregatiti si paraseasca Legislativul, dar ca decizia apartine USL.
 

 

Avintul demisiei a durat trei zile

Dupa ce au amenintat cu demisia din parlament, spunind ca sint gata sa plece pina la ultimul, liberalii au analizat si au ajuns la concluzia ca ar fi cei mai mari "fraieri" daca ar face un astfel de gest.

Ba chiar ar fi „un dezastru", după cum spune senatorul PNL Mircea Diaconu, într-un interviu acordat „Ring".

„Regulamentele spun că parlamentele funcţionează cu numărul parlamentarilor existenţi (...) Deci, dacă, teoretic, Parlamentul scade până la 25 de oameni, rămân 25 de oameni în Parlament şi instituţia funcţionează cu jumătate plus unu", a explicat liberalul.

Cât despre varianta ca puterea să organizeze alegeri parţiale în colegiile pe care le-ar lăsa nereprezentate PNL, PC şi PSD, Diaconu spune că „nu are nici un sens, pentru că ei (puterea - n.r.) ar controla în clipa aceea absolut totul". Concluzia? „Noi am fi cei mai mari fraieri dacă ne-am da demisia".

Nu mai departe de luni, liberalii spuneau însă, la unison, că sunt dispuşi să-şi prezinte demisia din Parlament. Unii chiar declarau, pe diferite canale media, că şi-au scris deja demisia şi că depun documentul pe masa preşedintelui Crin Antonescu. Se vorbea luni de peste 20 de liberali care şi-ar fi scris demisiile, inclusiv Mircea Diaconu.
 

Grevă parlamentară sau chiul?

Vom reuşi, probabil, pentru că ne tot gândim, să găsim soluţia blocării lucrărilor Parlamentului, rămânând însă acolo. Nu ca prezenţă fizică, ci ca şi scaune, ca să spun aşa. (...) Deci, suntem în Parlament, dar nu suntem fizic şi atunci vom bloca cvorumurile tot timpul, peste tot: şi în comisii, şi în birourile permanente, şi în plen. Neputând lucra, după un interval pe care nu îl ştiu în clipa asta, probabil o să le iasă limba de-un cot, o să fie dezastru", a explicat, in interviul din Ring, senatorul PNL Mircea Diaconu tactica USL pentru sesiunea parlamentară care începe la 1 februarie.

Ar putea fi vorba tocmai de greva parlamentară vehiculată de social-democraţi.

Doar că am putea avea o grevă parlamentară tipic românească: aleşii să beneficieze în continuare de unele drepturi. Diaconu spune că „probabil" vor renunţa la „indemnizaţii, la maşini, la lucruri de tipul ăsta".

Adică, senatorii şi deputaţii opoziţiei ar putea primi în continuare suma forfetară egală cu o indemnizaţie şi jumătate, brută (între 6.000 şi 10.000 lei, după funcţia deţinută de ales).

Această sumă este destinată „exercitării mandatului în circumscripţiile electorale", adică organizării şi funcţionării cabinetelor parlamentare.


Crin Antonescu, pus in dificultate

Actiunea "demisia" ar putea tulbura apele şi în PNL, în condiţiile în care nu toţi liberalii care şi-au anunţat demisia vor accepta să facă pasul înapoi decis de conducerea USL.

De pildă, deputatul Adriana Săftoiu a anunţat deja că nu intenţionează să renunţe la demisie. „Demisia e un act individual, de minimă demnitate şi onoare şi când ai spus că o faci, nu te retragi zicând «Ştiţi, aşa mi-a spus partidul». Atunci, să mă ierte Dumnezeu, ce pot să mai spun când noi zicem că Roberta Anastase sau cutare din PDL răspund la comanda politică?", a declarat Săftoiu.

Precizările acesteia survin declaraţiei deputatului Ludovic Orban, cum că decizia demisiei sale din Parlament este „irevocabilă".

Cum cei doi se află de mai mult timp în dizgraţia actualului preşedinte al PNL (acum un an fiind chiar la puţin de excluderea din partid), se pune întrebarea dacă nu este vorba şi de un joc la ofsaid al celor doi.

În altă ordine de idei, într-o situaţie delicată este, ca urmare a răzgândirii liberalilor, şi deputatul Octavian Popa, care şi-a depus demisia luni, dar nu pe masa lui Crin Antonescu, ci direct la Secretariatul General al Camerei.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22