Zi de doliu national in Olanda pentru victimele tragediei aviatice din Ucraina

Fara Autor | 23.07.2014

Pe aceeași temă

Miercuri este zi de doliu național în Olanda. În această zi vor fi aduse în ţară primele corpuri ale celor 298 de persoane decedate în urma dezastrului aviatic din estul Ucrainei, informează Mediafax.

"Premierul Mark Rutte a decretat zi de doliu naţional pe 23 iulie", se arată într-un comunicat al Ministerului olandez de Justiţie.

Un minut de reculegere va fi păstrat în Olanda la aterizarea avionului care transportă victimele Cursei MH17.

Avionul Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines s-a prăbuşit pe 17 iulie în apropierea localităţii Grabovo, la 50 de kilometri de Doneţk, într-o zonă în care au loc confruntări între forţele ucrainene şi separatiştii proruşi. Cursa MH17 zbura de la Amsterdam spre Kuala Lumpur şi avea la bord 298 de pasageri şi membri ai echipajului. Toate persoanele aflate la bord au murit.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22