De același autor
Dar ce ne-a spus Nicușor nouă acum? Că ,,guvernul nu trebuia să cadă”. Serios? De ce n-a spus asta atunci când PSD și AUR puneau la cale căderea iar el se trăda chiar și pe sine retrăgându-se în ”echidistanță” între realism și populism care a deschisa calea tuturor trădărilor. Că intenția lui Nicușor (nomen est omen!) a fost de a sparge PNL a confirmat chiar resemnatul Tomac explicând că asigurându-l pe Veștea de 240 de voturi președintele se aștepta ca acesta să rupă o halcă mare din PNL. Supraestimare! Deștept ca Dăncilă și carismatic ca Gavrilă, Veștea nu putea atrage decât cutre care, de cum văd un scaun moale la mezat, se reped la el ca muștele la rahat. Că Veștea e candidatul PSD s-a văzut imediat: Neacșu a fost ,,mijlocitorul” și veștitorul desemnatului în vânătoarea de voturi care a mers atât de prost încât desemnatul și-a tot amânat depunerea actelor în vederea votării. Pe parcurs, Nicușor s-a întâlnit la Bruxelles (la o cafea) cu Tomac, Rareș și Negrescu (PSD) talonați de gen. Pahonțu (SPP). Hopa! Asculta președintele sfatul lui Becali de a-l pune pe Pahonțu să caute ceva de șantajat la Bolojan? Între timp Bolojan a convocat congresul extraordinar al PNL pentru confirmarea sa și a echipei sale la conducerea partidului dar mai ales pentru regăsirea identității PNL care pierise de ani de zile sub perna PSD. Tabăra Veștea (Thuma, Rareș, Gorghiu, Bode) a lipsit acuzând ,,userizarea” partidului fără să-și vadă propria pesedizare. Resetarea PNL ca alternativă la ne-europeanul PSD și anti-europeanul AUR este vitală pentru o scenă politică atât de uniformizată întru corupție, demagogie și ineficiență (și politicieni interșanjabili) încât finalmente nu mai exista alegere reală. Bunăoară Nazare a sărit din guvernul Bolojan direct în guvernul Veștea. Ce i s-o fi năzărit de s-a veștejit? Congresul a cerut demisia taberei Veștea de unde Rareș a acuzat PNL că ,,a schimbat săgeata cu trotineta”. Mă rog, el a schimbat-o cu trombonul. Sau tomberonul. Soluția lui Bolojan cu pactul national pentru susținerea unui guvern minoritar este însă utopică: PSD n-a respectat și nu va respecta niciun pact. A dispărut respectul! Atacul la PNL și USR a depășit rapid limitele confruntării politice. Obișnuite de peste opt decenii să slujească PCR, sindicatele și justiția au continuat să-i slujească fiul (PSD) și nepotul (AUR). Așa că baronii sindicali au organizat proteste peste proteste iar justiția Savonea și-a scos pistoalele de sub robă. Astfel ICCJ l-a eliberat din închisoare pe Potra (acuzat de lovitură de stat) plasându-l în arest la domiciliu și a dispus reluarea de la zero a procesului lui Georgescu. Aha! Urmează calea dosarelor Revoluției și Mineriadei? Concomitent, justiția l-a pus sub controlul judiciar pe liberalul Ciucu pentru luare de mită, Fritz (USR) a fost declarat în conflict de interese iar cei 16 liberali pesedizați care au dat în judecată PNL la Tribunalul Ilfov au câștigat procesul pe loc și toate trei într-o zi. Ce aliniere a planetelor! Las că Tribunalul Ilfov n-avea de ce să se amestece în regulamentul intern al unui partid. Nicușor a considerat că ,,aceste trei elemente a căror legătură e întâmplătoare au creat o uriașă patimă” deși ,,eu am făcut mereu apel la calm”. Dar, deh! Societatea nu l-a ascultat, s-a enervat și uite unde am ajuns! Ei, dacă PNL și USR ziceau ca PSD, Ciucu și Fritz nu pățeau nimic. Nicușor speră totuși ,,ca partidele prooccidentale să voteze guvernul Veștea”. Adică PSD și AUR. Doar PSD i-a împlinit speranțele anunțând că-l votează și-l populează cu liberalii pesedofili îndreptându-se împreună spre ridicol sau eșec. Veștea bună e că avem o corvetă nouă cumpărată de la turci - exact când ni se înecaseră toate corăbiile. Întrebarea momentului îi aparține lui Th. Paleologu: ,,ce ne facem cu atâția proști?”. Ne facem de râs, ce naiba să facem?