Pe aceeași temă
Însă forțele pro-Moscova duc o luptă mult mai dură în alte părți, iar Zelenski a declarat că luptele din regiunea estică Donețk sunt infernale.
„Înainte de a fugi din Herson, ocupanții au distrus toate infrastructurile critice: comunicații, apă, căldură, electricitate", a declarat Zelenski într-un discurs video.
„(Rușii) de pretutindeni au același scop: să umilească oamenii cât mai mult posibil. Dar vom restabili totul, credeți-mă", a continuat el.
Zelenski a declarat că trupele ucrainene au preluat controlul a peste 60 de așezări din regiunea Herson.
„Poliția a lansat măsuri de stabilizare. Măsuri de stabilizare sunt, de asemenea, în curs de desfășurare în Herson", a declarat el, precizând că până în prezent au fost rezolvate aproape 2.000 de mine, cabluri de declanșare și obuze neexplodate.
Ucraina a reușit să desfășoare operațiuni de succes în Herson și în alte părți în parte datorită rezistenței din regiunea Donețk în fața atacurilor repetate ale Rusiei, a spus Zelenskis
„Acolo este pur și simplu un iad - acolo sunt lupte extrem de aprige în fiecare zi", a adăugat liderul de la Kiev.
„Dar unitățile noastre se apără cu curaj - ele rezistă presiunii teribile a invadatorilor, păstrând liniile noastre de apărare".








.jpeg)


![articles[0].title](https://revista22.ro/storage/storage/media/2025/11/Lukoil.jpg)
![articles[0].title](https://revista22.ro/storage/storage/media/2025/11/Ramona Lile foto.jpg)
![articles[0].title](https://revista22.ro/storage/storage/media/2016/06/justitie-1.jpg)
Comentarii 0