Sondaj CURS: 63% din simpatizantii PSD vor un candidat propriu la alegerile prezidentiale

Fara Autor 30.12.2011

De același autor

Sondajul CURS, realizat in decembrie la comanda NewsIn, arata ca 63% dintre simpatizanţii PSD spun că partidul ar trebui să aibă candidat propriu la alegerile prezidenţiale. In schimb, 32% dintre cei care spun ca sunt votanti PSD cred ca partidul ar trebui sa sustina candidatul PNL pentru Cotroceni, pe Crin Antonescu.

De asemenea, potrivit aceluiaşi sondaj, politicianul cel mai popular printre simpatizantii USL este Crin Antonscu. Cu toate acestea, 54% au o părere proastă şi foarte proastă despre Crin Antonescu, iar 41% dintre cei intervievaţi (din întregul eşantion ) declară că au o părere bună şi foarte bună.

 În ceea ce îl priveşte pe Victor Ponta, 58% dintre sustinatorii USD declară că au o părere proastă şi foarte proastă, iar 38% au o părere bună şi foarte bună.

Emil Boc este cel care cumulează cel mai mare procent de păreri proaste şi foarte proaste, respectiv 79%, în timp ce doar 19% spun că au o părere bună şi foarte bună despre primul-ministru.

Aproape la fel de impopular in rindul USL este si preşedintele Traian Băsescu. 78% din cei cuprinşi în sondaj spun că au o părere proastă şi foarte proastă despre Traian Băsescu, iar 21% au o părere bună.

 

Excluderea lui Mircea Geoana a fost o pedeapsa prea grea


Excluderea lui Mircea Geoană din PSD a fost o pedeapsa prea mare, cred 44% din votantii PSD,  iar 28% spun că Geoană n-ar fi trebuit sancţionat de PSD, arata sondajul CURS.

Cei care se declară votanţi ai USL au insa o părere mai rezervată,  38% dintre aceștia susținând că excluderea lui Mircea Geoană din PSD a fost justificată, în timp ce 32%  spun că sancţiunea a fost prea dură.

Divergenţele între votanţii USL şi cei ai PSD se menţin şi atunci când repondenţii evaluează consecinţele politice ale excluderii lui Geoană. 54% dintre votanţii PSD cred că excluderea lui Mircea Geoană din PSD va duce la scăderea numărului de voturi pentru USL la viitoarele alegeri, în timp ce aceeaşi părere o impărtăşesc 39% dintre votanţii USL.
 

Simpatizanții PSD îl vor pe Geoană înapoi


Votanţii USL mai cred în proporţie de 45% că excluderea lui Mircea Geoană din PSD nu va avea nici un efect în ceea ce priveşte voturile pentru USL, în timp ce procentul celor ce votează cu PSD şi care cred acelaşi lucru este substanţial mai mic: 32%.

De asemenea, majoritatea simpatizanţilor PSD (42%) cred că Mircea Geoană ar trebui să revină în partid, în timp ce 27% spun că Mircea Geoană ar trebui să înfiinţeze o nouă formaţiune politică. 26% susţin că Mircea Geoană ar trebui să renunţe la viaţa politică, iar 5% nu ştiu sau nu răspund.

Sondajul a fost realizat pe un eşantion format din 1102 de persoane cu vârsta de 18 ani si peste. Eşantionul a fost probabilist, multi-stadial, stratificat în funcţie de regiuni istorice, mediu rezidenţial (urban şi rural), cu selecţie aleatoare a gospodăriilor în cadrul secţiilor de votare şi a respondenţilor în cadrul gospodăriilor. Interviurile au fost luate faţă în faţă la domiciliul respondenţilor, între 10 – 19 decembrie.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22