REZULTATE FINALE: Vezi cine sunt viitorii parlamentari ai României

Fara Autor | 12.12.2012

Pe aceeași temă

Biroul Electoral Central a anuntat rezultatele finale ale alegerilor din 9 decembrie 2012: Camera Deputatilor: USL - 273 mandate, ARD - 56, PPDD - 47, UDMR - 18Senat: USL - 122 mandate, ARD - 24, PPDD - 21, UDMR - 9.

România liberă prezintă listele candidaţilor care au câştigat un mandat de parlamentar.

 

Sursa: România liberă.

BUCUREŞTI

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 - Vlad Nistor (USL)
Colegiul Nr. 2- Diana Tuşa (USL)
Colegiul Nr. 3 - Ludovic Orban (USL)
Colegiul Nr. 4 - Costică Canacheu (ARD)
Colegiul Nr. 4 - Daniel Tudorache (USL)
Colegiul Nr. 5 - Dumitru Iulian Popescu (USL)
Colegiul Nr. 6 - Rodica Nassar (USL)
Colegiul Nr. 6 - Ioan Mihăilă (ARD)
Colegiul Nr. 6 - Ioan Ovidiu Dumitru (PP-DD)
Colegiul Nr. 7 - Violeta Tudorie (USL)
Colegiul Nr. 8 - Octavian Bot (USL)
Colegiul Nr. 8 - Dan Cristian Popescu (ARD)
Colegiul Nr. 9 - Daniel Budurescu (USL)
Colegiul Nr. 9 - Theodor Paleologu (ARD)
Colegiul Nr. 10 - Florin Alexe (USL)
Colegiul Nr. 11 - Eugen Nicolăescu (USL)
Colegiul Nr. 12 - Raluca Ispir (USL)
Colegiul Nr. 13 - Ioan Vulpescu (USL)
Colegiul Nr. 14- Gabriela Podaşcă (USL)
Colegiul Nr. 15 - Adrian Petrache (USL)
Colegiul Nr. 16 - Claudiu Tănăsescu (USL)
Colegiul Nr. 17 - Bodgan Diaconu (USL)
Colegiul Nr. 18 - Nicolae Bănicioiu (USL)
Colegiul Nr. 19 - Dinu Giurescu (USL)
Colegiul Nr. 19 - Cătălin - Daniel Fenechiu (PP-DD)
Colegiul Nr. 20 - Dumitru Chiriţă (USL)
Colegiul Nr. 20 - Romeo Nicoară (PP-DD)
Colegiul Nr. 21 - Georgian Pop (USL)
Colegiul Nr. 22 - Alina Gorghiu (USL)
Colegiul Nr. 23 - Oana Mizil (USL)
Colegiul Nr. 24 - Florian- Daniel Geantă (ARD)
Colegiul Nr. 24 - Mihai Sturzu (USL)
Colegiul Nr. 25 - George Becali (USL)
Colegiul Nr. 25 - Gheorghe Udrişte (ARD)
Colegiul Nr. 26 - Răzvan Mironescu (USL)
Colegiul Nr. 27 - Damian Florea (USL)
Colegiul Nr. 28 - Ion Mihăilescu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 - Titus Corlăţean (USL)
Colegiul Nr. 2 - Călin Popescu Tăriceanu (USL)
Colegiul Nr. 3 - Gabriel Oprea (USL)
Colegiul Nr. 4 - Dumitru Pelican (USL)
Colegiul Nr. 4 - Anca Boagiu (ARD)
Colegiul Nr. 5 - Daniel Barbu (USL)
Colegiul Nr. 6 - Ecaterina Andronescu (USL)
Colegiul Nr. 7 - Victor Ciorbea (USL)
Colegiul Nr. 8 - Dan Voiculescu (USL)
Colegiul Nr. 9 - Cătălin Croitoru (USL)
Colegiul Nr. 10 - Florian Popa (USL)
Colegiul Nr. 11 - Corneliu Dobriţoiu (USL)
Colegiul Nr. 12 - Ruxandra Jipa (PP-DD)
Colegiul Nr. 12 - Valeriu Todiraşcu (ARD)
Colegiul Nr. 12 - Gabriel Mutu (USL)

 

ALBA

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 - Călin Potor (USL)
Colegiul Nr. 2 - Negruţ Clement (ARD) - REDISTRIBUIRE
Colegiul Nr. 3 - Dan Coriolan Simedru (USL)
Colegiul Nr. 4 - Comşa Cornel George (PP-DD) - REDISTRIBUIRE
Colegiul Nr. 5 - Ioan Dîrzu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 - Teodor Atanasiu (USL)
Colegiul Nr. 2 - Alexandru Pereş (ARD)

ARAD

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 - Măduţa Flavius Luigi (USL)
Colegiul Nr. 2 - Claudia Boghicevici (ARD)
Colegiul Nr. 3 - Ion Şcheau (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 - Mihăiţa Calimente (USL)
Colegiul Nr. 5 - Eusebiu Pistru (ARD)
Colegiul Nr. 6 - Dorel Gheorgeh Căprar (USL)
Colegiul Nr. 7 - Ştefan Petru Dalca (PP-DD)

Senat

Colegiul Nr. 1 - MIhai Răzvan Ungureanu (ARD)
Colegiul Nr. 2 - Cristina Ioan (USL)
Colegiul Nr. 3 - Traian Igaş (ARD)

ARGEŞ

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 - Gheorghe Marin (USL)
Colegiul Nr. 2 - Mircea Gheorghe Drăghici (USL)
Colegiul Nr. 3 - Simona Bucura-Oprescu (USL)
Colegiul Nr. 3 - Deaconu Mihai (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 - Theodor-Cătălin Nicolescu (USL)
Colegiul Nr. 5 - Bogdan-Nicolae Duvăz (USL)
Colegiul Nr. 6 - Radu Costin Vasilică (USL)
Colegiul Nr. 6 - Dumitru Ioana Jenica (PP-DD)
Colegiul Nr. 7 - Daniel Constantin (USL)
Colegiul Nr. 8 - Andrei-Dominic Gerea (USL)
Colegiul Nr. 9 - Cătălin-Marian Rădulescu (USL)
Colegiul Nr. 9 - Cătălin Florin Teodorescu (ARD)

Senat

Colegiul Nr. 1 - Ion Popa (USL)
Colegiul Nr. 2 - Şerban-Constantin Valeca (USL)
Colegiul Nr. 2 - Cristache Iulian (PP-DD)
Colegiul Nr. 3 - Constantin Tămagă (USL)
Colegiul Nr. 4 - Ionuţ-Elie Zisu (USL)


BACĂU

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 - Marcu Nicu (USL)
Colegiul Nr. 2 - Cosmin Necula (USL)
Colegiul Nr. 3 - Lucian Manuel Ciubotaru (USL)
Colegiul Nr. 4 - Şova Lucian (USL)
Colegiul Nr. 5 - Viorica Marcu (USL)
Colegiul Nr. 5 - Melinte Ion (PP-DD)
Colegiul Nr. 6 - Valerian Vreme (ARD)
Colegiul Nr. 6 - Constantin Avram (USL)
Colegiul nr. 7 - Ionel Palăr (USL)
Colegiul Nr. 7 - Alexandru Miron Smarandache (PP-DD)
Colegiul Nr. 8 - Iulian Iancu (USL)
Colegiul Nr. 9 - Viorel Hrebenciuc (USL)
Colegiul Nr. 10 - Gabriel Vlase (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 - Dragoş Luchian (USL)
Colegiul Nr. 2 - Vasile Nistor (USL)
Colegiul Nr. 3 - Dan Tătaru (USL)
Colegiul Nr. 4 - Damian Drăghici (USL)
Colegiul Nr. 4 - Bujor Dumitru Marcel (PP-DD)


BIHOR

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 - Cseke Attila Zoltan (UDMR)
Colegiul Nr. 2 - Szabo Odon (UDMR)
Colegiul Nr. 3 - Lucia Varga (USL)
Colegiul Nr. 3 - Ioan Hulea (PP-DD)
Colegiul Nr. 4 - Gheorghe Costin (USL)
Colegiul Nr. 4 - Liviu Laza (ARD)
Colegiul Nr. 5 - Bogdan Gheorghe Dănuţ (USL)
Colegiul Nr. 6 - Ioan Sorin Roman (USL)
Colegiul Nr. 7 - Sonia Maria Drăghici (USL)
Colegiul Nr. 8 - Ioan Cupşa (USL)
Colegiul Nr. 9 . Florica Cherecheş (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 - Rozalia Biro (UDMR)
Colegiul Nr. 2 - Bodea Cristian Petru (USL)
Colegiul Nr. 3 - Valeriu Boeriu (USL)
Colegiul Nr. 3 - Găvrilă Ghilea (ARD)
Colegiul Nr. 4 - Florian Bodoc (USL)

PENTRU A VEDEA CONDIDATII SI DIN CELELALTE JUDETE MERGI LA PAGINA:

1, 2, 3, 4, 5

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

CELE MAI CITITE

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2018 Revista 22