A picat și moțiunea asta. La română (unde opoziția e mai bună decât guvernul) poate ar fi trecut, căci toate eșecurile, erorile și derapajele guvernului au fost corect analizate - dar a picat la matematică, unde i-au lipsit 67 de puncte.
Deasupra Palatului Cotroceni plutește, mă tem, o suspiciune de mediocritate și amatorism.
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că Ludovic Orban „a pierdut orice contact cu realitatea“, după ce a declarat că moţiunea de cenzură a picat din cauza Uniunii, apreciind că o schimbare a Vioricăi Dăncilă cu liderul PNL nu e o mare afacere.
Avem așadar o opoziție lipsită funciar de abilități politice, care se pricepe mai curând la auto-goluri și se validează trist în propria oglindă prin convocări de proteste stradale. De partea cealaltă, supușii tot mai obraznici ai sultanului pregătesc intens în Parlament o legislație după inima lui.
Puterea s-a asigurat că nu se va confrunta pe holurile Palatului Parlamentului cu unii dintre cei care răspund apelului la proteste lansat de USR.
Moțiunea de cenzură depusă de PNL și USR a cazut. Pentru demiterea echipei de la Palatul Victoria au votat 166 de parlamentari, împotrivă fiind doar 4. Parlamentarii PSD, ALDE și UDMR nu au participat la vot.
Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]
Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social
Abonamente interne cu
expediere prin poștă
45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an
Abonamente interne cu
ridicare de la redacție
36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an