Liderii PNL au decis în unanimitate în ședința BPN că parlamentarii liberali nu vor vota Guvernul Eugen Tomac, a anunțat Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan a anunțat că urmează să aibă o discuție cu premierul desemnat, Eugen Tomac, dar a precizat că are rezerve în ceea ce privește eficiența unui guvern de tehnocrați.
Dacă PSD va fi lăsat în ofsaid de PNL și USR, va fi obligat să-și asume guvernarea, dând primul-ministru. Este formula prin care PSD își va rupe gâtul la alegerile viitoare. De mână cu AUR.
Ilie Bolojan a vorbit pentru prima oară despre o „nouă „forță politică”, arătându-și disponibilitatea de a construi o „alternativă” pentru „România modernă” dacă moțiunea de cenzură PSD-AUR trece.
Faptul că situația politică a degenerat într-un asemenea hal, încât extremiștii au ajuns să fie un soi de king maker, se datorează PSD și președintelui. Lor trebuie să le mulțumim.
Pretinsul neutralism este în favoarea PSD-ului. Iar faptul de a vinde acest fals ca pe o politică justă în termeni constituționali este de-a dreptul imoral.
Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]
Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social
Abonamente interne cu
expediere prin poștă
45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an
Abonamente interne cu
ridicare de la redacție
36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an