Lia Olguţa Vasilescu, ministrul Muncii, anunţă că luni va depune la Parlament Legea salarizării unitare, după ce va fi semnată şi de senatori. Federaţia Sindicatelor Naţionale ale Poliţiştilor şi Personalului Contractual din România (FSNPPC) a solicitat demisia ministrului Muncii.
Liderii PSD se reunesc joi, la Sinaia, în cadrul Comitetului Executiv Naţional, iar ulterior va avea loc şedinţa coaliţiei de guvernare, principalul punct de pe ordinea de zi fiind Legea salarizării unitare
Membrii CSM i-au cerut sprijinul ministrului Justitiei pentru a intra in posesia proiectului de lege privind salarizarea bugetara. Ei s-au declarat nemultumiti de faptul ca nu au fost consultati in legatura cu actul normativ. Toader a spus că ”nu la mine e pixul care stabileste salariile magistratilor".
Salariile pentru functiile de demnitate publica vor creste dupa un coeficient raportat la salariul minim pe economie, a anunțat ministrul Muncii Olguta Vasilescu. "Toate cele care erau se regasesc si in aceasta lege, dar s-au plafonat la ordonatorul de credite la 30%", a mai spus ea.
”A fost o secretomanie in legatura cu aceasta”, a spus Olguta Vasilescu, recunosind ca a vrut sa evite dezbaterea publica a legii.
Prim-ministrul guvernului Grindeanu, Liviu Dragnea, a postat marti pe pagina sa de Facebook un slide cu principiile noile legi ale salarizării și anunță că legea ”e gata și urmează să fie depusă la Parlament”. Umilitor, pentru premierul în funcție Grindeanu.
Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]
Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social
Abonamente interne cu
expediere prin poștă
45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an
Abonamente interne cu
ridicare de la redacție
36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an