Revista 22 și GDS au organizat, pe 23 martie, a patra dezbatere din cadrul proiectului Cafeneaua Civică, finanțat printr-un grant al Departamentului de Stat, o dezbatere despre războiul ruso-ucraineană.
„Este… rece ca o reptilă. Este rușinat de ceea ce i s-a întâmplat țării sale și e decis să-i restaureze măreția”, a scris Albright după prima întâlnire a unui oficial american cu Putin.
Viktor Orbán știe că, în condiții de război, Ungaria nu poate fi îndepărtată prea mult de Europa, prin urmare joacă la limită și pariază că i se vor tolera ieșirile în decorul rusesc.
Principala linie de propagandă rămâne mai degrabă antioccidentală decât prorusă; Putin e rău, ni se spune, dar SUA & UE sunt și mai rele.
În România, propaganda pro-rusă este introdusă fie pe filieră occidentală, fie prin preluarea de conținut din mass-media din Republica Moldova.
Totul pare un spectacol de bulă, care se desfăşoară în buclă, precum prestaţia unor artişti expiraţi în faţa unei săli goale. Dar maşinăria merge înainte imună la realitate.
Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]
Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social
Abonamente interne cu
expediere prin poștă
45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an
Abonamente interne cu
ridicare de la redacție
36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an